Maas Cleanup Days:
19 & 20 maart 2027

Van der Lely Foundation investeert in een Maas vol leven

De Van der Lely Foundation gaat Maas Cleanup drie jaar lang financieel ondersteunen met een bedrag van in totaal €300.000. Samen zetten we sterk in op wat nodig is voor de lange termijn: bronaanpak, structurele oplossingen en systeemverandering.

De samenwerking met de Van der Lely Foundation is een belangrijke stap voor Maas Cleanup – voor onze organisatie, voor onze partners en vrijwilligers, maar vooral voor de toekomst van de Maas. We gingen hierover in gesprek met Remco Schoonderwoerd, bestuurslid van de Van der Lely Foundation. Wat drijft de foundation om Maas Cleanup te ondersteunen? En wat willen we de komende drie jaar samen bereiken? 

 

Het verhaal achter de foundation

De Van der Lely Foundation is een stichting die maatschappelijk-relevante initiatieven ondersteunt op het gebied van duurzaamheid, gezondheid, onderwijs en cultuur. “De stichting is ontstaan uit de innovatieve boerenfamilie Van der Lely. Vanuit die oorsprong is er nog veel aandacht voor ondernemerschap en het zoeken naar innovatie oplossingen voor de uitdagingen van vandaag en morgen.” Die waarden neemt de Van der Lely Foundation daarnaast mee in haar missie om ook buiten het familiebedrijf maatschappelijke impact te maken.

“Goed burger- en ondernemerschap betekent voor ons ook teruggeven aan de samenleving.”
Remco Schoonderwoerd

Remco draagt als bestuurslid al vanaf de start van de foundation bij aan die missie. En dat doet hij met veel enthousiasme: “Het is zo’n betekenisvolle baan! Ik vind het ontzettend mooi dat ik vanuit deze rol mijn steentje kan bijdragen aan thema’s als economie, wetenschap, klimaat en cultuur.” Als bestuurslid bewaakt Remco dat de verschillende projecten van de stichting aansluiten bij de doelstellingen van de foundation, ze passen binnen een van de vier pijlers, én dat het geld ook daadwerkelijk wordt besteed aan maatschappelijk relevante zaken.

 

Focus op duurzaamheid 

Met hun oorsprong in de agrarische sector weet de Van der Lely-familie als geen ander hoe belangrijk het is om zorg te dragen voor onze leefomgeving. Duurzaamheid en klimaatverandering zijn dan ook belangrijke thema’s binnen de foundation. “Een groot deel van onze projecten draagt bij aan een leefbare wereld voor de generaties na ons. Bijvoorbeeld door te werken aan biodiversiteit, een circulaire economie of schoon water.”

 

Waarom Maas Cleanup? 

Maas Cleanup past daarom goed bij de missie van de Van der Lely Foundation, vertelt Remco enthousiast. “We zien allemaal dat schoon water erg belangrijk is, maar zien tegelijkertijd dat het met de dag schaarser wordt. Daar moet wat aan gedaan worden, al helemaal met de deadline van de Europese Kaderrichtlijn Water in het vizier. En dat doet Maas Cleanup erg goed”, vindt Remco.

Ook Joop Ham, directeur van de Foundation, ziet een sterke match: “Een schone rivier vraagt om meer dan opruimacties alleen. Maas Cleanup brengt inwoners, bedrijven, overheden en kennisinstellingen samen om vervuiling bij de bron aan te pakken. Zo ontstaat een beweging die ook op de lange termijn impact maakt. Dat is een aanpak waar wij in geloven en graag aan willen bijdragen.”

Die beweging draait volgens Remco ook om eigenaarschap. “Burgers en vooral bedrijven moeten meer verantwoordelijkheid gaan nemen voor hun éigen leefomgeving. Maas Cleanup stuurt dat op een erg enthousiaste, en tegelijkertijd urgente, manier aan.” De opruimacties spelen daarin een belangrijke rol, gelooft hij. Ze maken het probleem namelijk zichtbaar, brengen mensen in beweging en laten zien dat iedereen kan bijdragen. “Daar zit een directe en positieve kracht in. Op die kracht moeten we meeliften om de focus te verleggen naar een preventieve en blijvende impact.”

Volgens Remco maakt die combinatie van betrokkenheid, beweging en ambitie Maas Cleanup bijzonder. “En natuurlijk de passie en het enthousiasme van het hele team”, concludeert hij.

Ambities van de samenwerking

Remco: “Ik hoop dat we over drie jaar samen terugkijken en met volle trots kunnen zeggen: ‘kijk hoe ver we gekomen zijn!’” Daarbij geeft hij aan dat zichtbare en meetbare vooruitgang belangrijk is, maar dat we vooral verbetering moeten zien in de waterkwaliteit van de Maas en de hoeveelheid afval in de omliggende riviernatuur. 

Om deze ambitie waar te maken, gaat Maas Cleanup aan de slag met vier projecten:

• Een Stem voor de Maas: Samen met Rijkswaterstaat, Limburgse gemeenten, de Universiteit van Amsterdam en Studio Winegum geven we de Maas een gezicht en stem. Met een AI-avatar brengen we haar verhaal op een vernieuwende manier onder de aandacht.

• Maas Lab: Een plek waar partners, vrijwilligers, kennisinstellingen en overheden samenwerken aan bronaanpak. We onderzoeken wat nodig is om vervuiling structureel terug te dringen en ontwikkelen nieuwe campagnes, innovaties en acties.

• Maasplatform 2.0: Een nieuw platform voor partners en vrijwilligers, wat het makkelijker maakt om opruimacties te organiseren, kennis te delen en nieuwe mensen te betrekken.

• Maas Campagnes: De kennis en ideeën uit de andere projecten vertalen we naar campagnes door het jaar heen. Zo vergroten we de aandacht voor gedragsverandering rondom de gezondheid van de Maas.

 

Remco kijkt vooral uit naar het Maas Lab. “Ik geloof namelijk dat samenwerking de oplossing is voor alle problemen, zo ook voor waterkwaliteit. We moeten iedereen die ook maar iets met de Maas te maken heeft aan één tafel laten zitten, zodat ze allemaal van elkaar kunnen leren en kunnen bijdragen aan structurele oplossingen.”

Als dat lukt, ligt volgens Remco een langdurige impact binnen handbereik. “Want onthoud: alleen ga je sneller, samen kom je verder.”


Over de Van der Lely Foundation

De Van der Lely Foundation is een onafhankelijke stichting, opgericht door de familie Van der Lely. De foundation ondersteunt maatschappelijke initiatieven die bijdragen aan een betere toekomst. Dat doet zij door te investeren in projecten op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg, cultuur en klimaat. De focus ligt op initiatieven die mensen verder helpen en ook op de lange termijn maatschappelijke impact maken.

 

Door Kyra Dols

Meer nieuws

1 september 2026
> cleanrivers

Van voeding tot vervuiling: wat de Maas de Biesbosch brengt

Elke dag brengt de Maas iets nieuws naar de Biesbosch: voedingsstoffen, vis en slib, maar ook afval en vervuiling. Boswachter Harm Blom vertelt waarom een gezonde rivier onmisbaar is voor dit unieke zoetwatergebied.

Lees meer

20 augustus 2026

Van ‘nee’ naar Plandelman: hoe Anton Damen mensen in beweging krijgt tegen zwerfafval

Anton Damen gelooft in de kracht van mensen die samen in actie komen. Zijn succesvolle ‘plandel’-beweging - wandelen en tegelijkertijd plastic opruimen - laat dat zien: “Als veel mensen één blikje of flesje opruimen, heb je opeens een schone stad.”

Lees meer

9 juli 2026

Kapitaal met verantwoordelijkheid: ING over transitie en een schone Maas

Vanaf dit jaar is ING voogd van Maas Cleanup. Een stevig partnership met ambitie voor de lange termijn. Aanleiding genoeg om kennis te maken met de organisatie achter dit commitment. We spreken Joeri van de Moosdijk, regiodirecteur Business Banking.

Lees meer

Bekijk meer nieuws

Stay clean: volg ons!

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en blijf up-to-date
over onze acties en ons netwerk